Autor „Szatańskich wersetów” w Polsce

fot: Agencja BE&W

Salman Rushdie, którego najnowsza książka „Złoty dom Goldenów” ukaże się na polskim rynku już za pięć dni, wkrótce odwiedzi Polskę i spotka się ze swoimi czytelnikami. Ręce mogą zacierać fani z Warszawy, bo to właśnie w stolicy będzie można polować na autograf pisarza z Indii. 

Konkrety? Proszę bardzo. 27 listopada godzina 19:00, Teatr Powszechny w Warszawie. Wstęp jest wolny, więc nie musicie się martwić o bilety. Rushdie przyjeżdża do Polski przy okazji premiery swojej najnowszej książki, której fabuła rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury przez Baracka Obamę. W tym samym czasie w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy miliarder. Więcej o książce przeczytacie klikając w okładkę. Jestem w trakcie czytania, zachęcam Was do pochylenia się nad tematem, bo warto.

Pisarza z Bombaju możecie kojarzyć z kilku rzeczy. Na przykład z tego, że za książkę „Dzieci północy” otrzymał Nagrodę Bookera. Tak, tak, wiem. Po napisaniu „Szatańskich wersetów” został obłożony wyklęty przez wyznawców islamu, a płonące książki Rushdiego można było spotkać nie w księgarniach, a płonące na stosach od Pakistanu po Wenezuelę. Został nawet obłożony fatwą, a to już nie przelewki, bo nakazywała ona każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie pisarza, więc Rushdie był skazany na policyjną ochronę.

fot: Agencja BE&W