„Smak ludzkiego mięsa jest słodko gorzki, zbliżony do wieprzowiny”.

www.unsplash.com/Fabrizio Magoni

Powiedz szczerze, ile razy w trakcie pisania „Sekretnej kolacji” myślałeś o spróbowaniu ludzkiego mięsa?

Wierzę, że każdy autor powinien doświadczyć tego o czym pisze, by móc oddać to doświadczenie lepiej w książce. Więc oprócz zrobieniu researchu do książki zgodziłem się skosztować ludzkiego mięsa. Jest naprawdę smaczne, żadne zwierzęce mięso nie ma takiego smaku. Chcesz skosztować?

Chyba jednak podziękuję, ale może zadzwonię po policję? Pewnie pamiętasz, że Robert Harris pisząc “Konklawe” konsultował się z kardynałem, który brał udział w wyborze papieża. Jak się domyślasz, kardynałowie są zobowiązani do zachowania ścisłej tajemnicy. Może Ty też rozmawiałeś z kimś…no wiesz…?

Okej, poprzednia odpowiedź była oczywiście żartem. Nie ma potrzeby mnie aresztować. Żeby napisać “Sekretną kolację” dużo czytałem o kanibaliźmie. Przeglądałem teksty historyczne z informacjami na temat plemion kanibali, a także zeznania seryjnych morderców, którzy jedli ludzi. Dowiedziałem się, że smak ludzkiego mięsa jest słodko gorzki, zbliżony do wieprzowiny. Reszta jest czystą fantazją, możesz mi wierzyć.

W swojej książce opisujesz grupę ludzi, która zarabia na organizwaniu kolacji, których główną atrakcją jest ludzkie mięso. Sądzisz, że taki biznes jest możliwy?

Lubię pisać historie, w których stawiam zwykłych ludzi w niezwykłych sytuacjach. W ten sposób czytelnik identyfikuje się z bohaterami i myśli o tym, jak zareagowaliby w danej sytuacji. Kryzys ekonomiczny w Brazylii jest poważny, ludzie nie mają pracy i nadziei. Zdecydowałem się stworzyć grupę młodych ludzi, którzy przeprowadzają się do wielkiego miasta w poszukiwaniu możliwości, a jedyne co znajdują, to złamany kraj. Sekretne kolacje to jedyna możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Każdy rzuca się w to szaleństwo z jakiegoś osobistego powodu, czytelnikowi pozostawiam osądzenie czy te powody są rozsądne. Szczerze mówiąc, po tym jak Donald Trump został Prezydentem USA uważam, że wszystko, absolutnie wszystko jest możliwe na tym świecie.

Raphael Montes, fot: Facebook.com/raphaelmonteswriter

Kim jest dla Ciebie Dante, główny bohater i narrator „Sekretnej kolacji”. Mamy go rozpatrywać w kategoriach kata, a może jednak jest ofiarą?

Dante jest ambitnym, młodym mężczyzną, który marzy o byciu wielkim biznesmenem, a żyje sfrustrowany pracując w księgarniach. Chciałem napisać książkę, w której główny bohater jest homoseksualistą, ale nie jest to tematem opowieści. Nie ma tam skonfliktowanej seksualności, przyjaciele i rodzina go akceptują. Dante opowiada historię swoją i swoich przyjaciół. Pełną niespodzianek i mocnych scen, przedstawia swoją grupę jako normalnych ludzi spychanych do piekła poprzez serię nieporozumień. W tym sensie jest jak czytelnik: ma swoje etyczne konflikty, ale życie nie zawsze pozwala mu na podjęcie dobrej decyzji. Nie wierzę w to, że na świecie są ofiary i czarne charaktery. Są ludzie, którzy są hybrydami, dobrzy i źli. Zależy kiedy i kogo pytasz.

Skoro o czarnych charakterach mowa, to czy wśród postaci występujących w książce, jest ktoś z czystym sumieniem?

Odbiję pytanie: czy jest na świecie jedna osoba, która ma czyste sumienie?

Nie ma. Podobnie jak nie ma idealnej miłości. Ten aspekt życia odgrywa ważną rolę w każdej z Twoch książek, nie inaczej było w “Dziewczynie w walizce”. Umówmy się jednak, że delikatnie rzecz ujmując, bohaterowie wchodzą w dość toksyczne relacje.

Wierzę, że Cora i Leitão, para z „Sekretnej kolacji”, są dużo zdrowszą para niż Téo i Clarice z „Dziewczyny w walizce”. Ale oczywiście, wszyscy mają swoje szaleństwa, obsesje i niebezpieczeństwa. Każdy związek oparty na normalności jest nudny.

Kończąc, bo robię się głodny, nad czym teraz pracujesz?

Lubię robić wiele rzeczy równocześnie. W tej chwili oprócz pisania serialu telewizyjnego i filmu z gatunku thrillera, który zamierzam sam wyreżyserować, oddałem się pisaniu dwóch powieści. Jedna jest dramatem, który rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin, a główny bohater musi zważyć swoje życiowe wybory, a druga nosi tytuł „Kobieta w ciemności”. To opowieść o młodej kobiecie, której rodzina została zamordowana, kiedy była dzieckiem a ona sama jest ścigana przez mordercę. Mam nadzieję, że wszystkie moje książki zostaną wydane w Polsce.