Za czym kolejka ta stoi? Za książką, która po tygodniu od premiery znikła z księgarń!

www.unsplash.com/Adrien Delforge

Nie ma, nie wiem, może gdzieś indziej, może kiedyś. Te słowa najczęściej usłyszycie w księgarniach, gdy spytacie o „Admirałów wyobraźni”. Książka jest absolutnym hitem ostatnich dni, a chętnych na nią nie brakuje. Co więc zrobić? Czekać? Może zajrzeć na portale aukcyjne? Skorumpować ludzi w księgarni żeby dali cynk, gdy tylko książka się pojawi?

Na stronie wydawnictwa książka w cenie regularnej kosztuje, a raczej kosztowała, 159 złotych i 90 groszy. Szczęśliwcy, którzy zdążyli, mogli ją kupić za kilkanaście złotych mniej. Teraz w sklepie internetowym Dwóch Sióstr możemy przeczytać, że tytuł jest chwilowo niedostępny.

Wydawało nam się, że to raczej publikacja niszowa, bo i temat nie wydawał nam się tak popularny i gabaryty niecodzienne i cena spora. Popularność książki nas bardzo zaskoczyła – oczywiście pozytywnie! Okazuje się, że ilustracja w książkach dziecięcych może być nośnym tematem, a dobra książka – wspaniałym prezentem świątecznym. Album ten poruszył chyba nostalgiczne struny w sercach czytelników i wielu z nich przypomniał dzieciństwo” – tak gigantyczne zainteresowanie „Admirałami wyobraźni” tłumaczy Katarzyna Domańska, sekretarz redakcji Wydawnictwa Dwóch Sióstr. Żeby nie nadwyrężać Waszej wyobraźni, to zobaczcie sami, o co ludzie się biją na mieście.

fot: materiały prasowe Wydawnictwa Dwie Siostry

Skoro pożądanego towaru nie ma w księgarniach, to może warto zajrzeć na portale aukcyjne? Przypomnę, że cena okładkowa to prawie 160 złotych bez 10 groszy. Jeśli bardzo chcemy wejść w posiadanie tej książki, to musimy przygotować znacznie więcej pieniędzy. Gdy piszę ten tekst, to „Admirałowie wyobraźni” na Allegro kosztują nawet 399 złotych. To cena kup teraz, a jeśli chcecie licytować, to jest taka opcja. W tej formule książka osiągnęła na razie 205 złotych, a bije się o nią 8 osób, więc kto wie, jaka będzie finalna cena. No i koszty wysyłki, a ten blisko 500 stronicowy album lekki nie jest.

zrzut ekranu ze strony allegro.pl

Książka rzeczywiście w tydzień po premierze znikła z księgarń stacjonarnych i internetowych. Bardzo byśmy chcieli, żeby wróciła do sprzedaży, ale żeby to się stało musimy dopełnić jeszcze kilku formalności. Jeśli się to uda, to na pewno z radością poinformujemy o tym wszystkich spragnionych książki czytelników” – dodaje Katarzyna Domańska. Jak widzicie jest nadzieja, bo przecież w świątecznym czasie musi być.

Czym w ogóle są „Admirałowie wyobraźni”?  Jest to księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter.

Esencją książki są ilustracje – zgromadzono tu ponad 900 prac autorstwa ponad 200 polskich ilustratorów. Są wśród nich zarówno uznani mistrzowie ilustracji (m.in. Bohdan Butenko, Adam Kilian, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson), jak i współcześnie tworzący artyści różnych pokoleń (m.in. Edgar Bąk, Jan Bajtlik, Emilia Dziubak, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Grażka Lange, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak).

Abstrakcja, Butenko pinxit, cykliści, diabły, emocje, fotomontaż, geometria, horror vacui, ilustracje o ilustracji, Janosik, komiks, lokomotywa, mapy, nagość, ogień, „Poczytaj mi, mamo”, rycerze, science-fiction, surrealizm, Themersonowie, uczłowieczanie, wyklejki, yeti i inni, zoo, żołnierze i żołnierzyki – to tylko 25 ze 100 haseł zawartych w tej książce.