Jest taka książka, którą promuję, gdzie tylko się da. Chodzi o „21 polskich grzechów głównych”. Tak się składa, że Piotr Stankiewicz wydał kolejną książkę, co ciekawe, na razie tylko po angielsku. Jeśli spodziewacie się, że filozof napisał kryminał, to jesteście w błędzie. Tak, to kolejny trudny temat, ale podany w bardzo zjadliwej formie. Czy można połączyć stoicyzm z gwiazdami rocka?
Szaleni artyści i wyklęci poeci, którzy nie mieszczą się w ramach, jakie proponuje im społeczeństwo, to problem znany od czasów platońskiego „Iona”, znany u romantyków i wśród dzisiejszych gwiazd rocka. Czy to jest tylko stereotyp, czy tu naprawdę jest coś na rzeczy? To jest pytanie, na które autor stara się odpowiedzieć.
Jest to też pytanie o to, czy model życia stoickiego, ten harmonijny, pogodny, da się pogodzić z życiem artystyczno-twórczym? Ten drugi niesie przecież – ponoć – niejedno zagrożenie dla stoicyzmu: zależność od natchnienia, twórczy chaos i powołanie do przekraczania barier. Czy tu jest autentyczny konflikt, czy może da się to jakoś uzgodnić? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, Stankiewicz sięga tak do stoików, jak do romantyków; jest w tej książce Marek Aureliusz, jest Sergiusz Jesienin, jest Nietzsche i Janis Joplin.
„Książkę od zera wymyśliłem, napisałem i wydałem po angielsku, co jest ważne nie tylko jako duży krok dla mnie osobiście, ale i w szerszym kontekście. Jest to przecież ogólne pytanie o sytuację pisarza i myśliciela w kraju takim jak Polska – o napięcie między uczestnictwem w kulturze globalnej a doświadczeniem zamknięcia we względnie małym, nieznanym szerzej języku. I nie bez kontekstu politycznego tutaj: kierunek wytyczany polskiej humanistyce przez reformy Gowina jest przecież taki, że polscy humaniści powinni pisać i publikować po angielsku. Czy taki kierunek jest na dłuższą metę możliwy? Czy to ma szansę się udać?”

Piotr Stankiewicz, fot: smakksiazki.pl
Piotr Stankiewicz (ur. 1983) jest pisarzem i filozofem. Mieszka pod Warszawą, nie pije, pisze. Jest dyżurnym polskim (i nie tylko polskim) stoikiem: w 2014 roku wydał „Sztukę życia według stoików”, swego rodzaju praktyczny podręcznik stoicyzmu. Od tego też czasu prowadzi na Facebooku stronę pod tym samym tytułem. W 2018 roku ukazały się dwie jego książki, „Does Happiness Write Blank Pages?”, to jego pierwsza książka napisana po angielsku. Jest to pytanie o granice stosowania stoicyzmu i krytyczne nań spojrzenie. Z kolei „21 polskich grzechów głównych” to gorzko-śmieszna analiza naszych wad narodowych. Stankiewicz prowadzi też wolnomyślicielskiego bloga „Myślnik Stankiewicza”.