„Jesienny, mglisty poranek w Galicji… czyli 20 autorów na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie” to tytuł specjalnego wydawnictwa, przygotowanego we współpracy z portalem smakksiazki.pl z okazji jubileuszowej edycji krakowskiego święta literatury. W czym tkwi jego fenomen? Do współpracy zaproszono 20 pisarzy, reprezentujących odmienne style pisarskie. Zadaniem literatów było napisanie krótkiego opowiadania w oparciu o kontekst związany z nadchodzącą edycją Targów i słowa kluczowe: „Jesień, mglisty poranek w Galicji – Autograf – Malinowa Królowa – Prezent.” Wstęp do jubileuszowego wydawnictwa napisał prof. Jerzy Bralczyk.
Wśród autorów, którzy włączyli się w ten niezwykły projekt literacki, znaleźli się: Bartłomiej Basiura, Marek Bobakowski, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Waldemar Cichoń, Jakub Ćwiek, Marta Guzowska, Małgorzata Kalicińska, Magdalena Kordel, Włodzimierz Kowalewski, Tomasz Kowalski, Janusz Majewski, Beata Pawlikowska, Wioletta Piasecka, Marcin Podlewski, Katarzyna Puzyńska, Żanna Słoniowska, Agnieszka Wojdowicz, Krzysztof Zajas oraz Magdalena Zimny-Louis.
– Co mnie przekonało do wzięcia udziału w tej niezwykłej akcji? Decydujący był fakt, że jest organizowana przez Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Uważam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich i kulturalnych w Polsce. To dla mnie zaszczyt, że zostałem poproszony o bycie drobną częścią jubileuszu. Nie mniej istotny był szczytny cel – mówi Wojciech Chmielarz, który w 2015 roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną. Na potrzeby specjalnego wydawnictwa stworzył opowiadanie pt. „Wyjście w mgłę”.
Podobnego zdania jest Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci, w tym bardzo popularnej serii o kocie Cukierku. On także postanowił włączyć się w ten oryginalny, jubileuszowy projekt i stworzył na tę okazję opowiadanie pt. „Pakiet ratunkowy”.
– Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie darzę olbrzymią estymą, mój debiut literacki miał miejsce właśnie w Krakowie. Na Targach bywam zarówno jako autor, ale i czytelnik. Uważam, że to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Bardzo chętnie wziąłem udział w jubileuszowym przedsięwzięciu – przede wszystkim ze względu na szczytny cel. Jako ojciec dwóch zdrowych synów staram się wspierać wszelkiego rodzaju akcje społeczne, których celem jest pomoc potrzebującym. Ta jest wyjątkowa, bo beneficjentami mają być m.in. dzieci, a do nich właśnie skierowana jest moja twórczość – mówi pisarz.
Wspólne dzieło autorów zostanie wydane w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy i wręczone Wystawcom oraz autorom opowiadań. Część nakładu trafi do sprzedaży, z której zysk zostanie przekazany na cel charytatywny. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione książki dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, które prowadzone jest przez Caritas w krakowskiej Dzielnicy XIV (Czyżyny), gdzie mieści się siedziba Targów w Krakowie Sp. z o.o.