Boisz się dentysty? Książka zredukuje Twój stres

fot: materiały prasowe

Pamiętacie moją rozmowę z Robinem Cookiem, mistrzem thrillera medycznego? Tak, tak, nagrywaliśmy ją w gabinecie dentystycznym (klik). Okazuje się, że u tego stomatologa książki nie występują od święta, bo są traktowane jako…element walki z dentofobią, czyli lękiem przed dentystą. Efekt jest taki, że przed wejściem na fotel pacjenci otrzymują ciekawą lekturę, której czytanie może zredukować stres nawet o 68%!

Według naukowców z Uniwersytetu z Sussex czytanie książki jest w walce ze stresem skuteczniejsze niż długi spacer, słuchanie muzyki, czy wypicie kubka herbaty.

Od lipca w działającym na warszawskich Bielanach Periodencie trwa akcja „Książka z uśmiechem”, w ramach której leczeni tam pacjenci otrzymują przed lub po wizycie książki. Powód?

Wartka fabuła odciąga uwagę od natłoku myśli pacjenta przed zabiegiem. Zajmujący jest także sam fakt, że dostaje się z jakiegoś powodu książkę u dentysty. Przez to zamieszenie myśli nie skupiają się tak bardzo na zbliżającym się zabiegu –tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

I dodaje:– Książka pomaga także w domu, bo pacjent może ją zabrać. Czytając ją na sofie możemy zapomnieć o negatywnych emocjach, jakie towarzyszyły np. zabiegowi chirurgicznemu lub zakładaniu aparatu na zęby. W efekcie dentystę bardziej kojarzymy z książkowym thrillerem, niż thrillerem w fotelu stomatologicznym – mówi dentystka.

Ale powód, dla którego gabinet ruszył z akcją jest także czysto medyczny, nie tylko psychologiczny. – Udowodniono, że czytając książki, a tym samym koncentrując się na słowach, zdaniach, opisywanej historii czy nowym i ciekawym przedmiocie w ręce, nasze mięśnie stają się mniej napięte. Obniża się także tętno, a serce pracuje wolniej i bardziej regularnie. W efekcie stajemy się spokojniejsi – mówi.

Póki co książki rozdawane w gabinecie, wędrują przede wszystkim do pacjentów, którzy poddawani są tam najbardziej skomplikowanym, długofalowym zabiegom, a tym samym związanym z silnym stresem.

Które lektury uspokajają pacjentów przed wizytą na fotelu dentystycznym? Wzięciem cieszy się Harlan Coben, Olga Tokarczuk oraz Maryla Szymiczkowa – autorka kryminałów retro (pseudonim duetu Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński).

fot: materiały prasowe