Jak zarobić fortunę na książkach? Pomoże literacki Nobel.

Trzynasty dzień października. To będzie ważna data dla fanów literatury, bo właśnie wtedy zostanie przyznana Literacka Nagroda Nobla. Jak co roku nie brakuje spekulacji, komentarzy, a od jakiegoś czasu, do gry włączają się nawet bukmacherzy. Kto jest faworytem w tym roku? 

Swoje typy przedstawiła firma Ladbrokes. Według jej ekspertów faworytem jest Haruki Murakami, na którego kurs wynosi 5/1. Oznacza to, że na japońskim pisarzu wiele zarobić się nie da. No chyba, że postawi się sporą kwotę. Nie obłowimy się też typując Adunisa (6/1) oraz na Philipa Rotha (7/1).

Na kim można więc zarobić najwięcej? 

Jeśli zdecydujemy się postawić pieniądze na Jamesa Kelmana, to w przypadku jego wygranej dostaniem sto razy więcej niż zainwestowaliśmy (100/1). Nie brakuje też polskiego akcentu. Jeśli Nobla zgarnie Adam Zagajewski, to możemy pomnożyć swój wkład 33-krotnie. Jeśli natomiast Olga Tokarczuk, to 50-krotnie.

Wieczni faworyci

Są nazwiska, które w zestawieniach faworytów pojawiają się co roku. Amos Oz, Milan Kundera, Bob Dylan, a do niedawna jeszcze, Umberto Eco. Kto więc sięgnie po wieczną sławę i pieniądze? Wytrzymajmy jeszcze nieco ponad tydzień.