„Nie ma ograniczenia wiekowego co do uwodzenia kobiet”. Lee Child w rozmowie ze smakksiazki.pl

W Polsce właśnid_3550e ukazała się jego najnowsza książka. Jesienią do kin wejdzie kolejny film z bohaterskim Jackiem Reacherem. Czy Lee Child chce przyjechać do Polski i skąd pomysł na nazwę miasta, w którym rozgrywa się fabuła „Zmuś mnie”? O tym –  i wielu innych sprawach, rozmawiam z bestsellerowym autorem kryminałów, Lee Childem. 

 

Jackowi Reacherowi starczy jeszcze siły na wiele książek, w których strzela, ucieka, uwodzi kobiety? Przecież wszystkie te zajęcia wymagają kondycji nastolatka.

Reacher nigdy nie biega; jest za ciężki na sprintera.  Co do reszty? Nie wierzę, że powinno być ograniczenie wiekowe co do uwodzenia kobiet … lub też do czynienia rzeczy właściwych. Musimy poczekać I zobaczyć co się stanie kiedy się zestarzeje.

Wiele miejsca w książce poświęca pan internetowi. Według pana to błogosławieństwo dzisiejszych czasów, bo przecież każda informację możemy sprawdzić w ciągu sekundy, czy raczej zagrożenie dla społeczeństwa?

Dokładne informacje dostępne każdemu mogą tylko poprawić stan ludzkości.

Wyobraża Pan sobie, że drastyczne sceny, które poznajemy na końcu książki mogą mieć miejsce w rzeczywistości?

Najsmutniejsze jest to, że dzieją się zbyt często.

Skąd pomysł na Matczyny Spoczynek?

Jestem zafascynowany nazywaniem rzeczy. Zwłaszcza pochodzeniem imion i nazw. Nigdy nie wiesz dokąd zaprowadzą cię takie badania/taki research.

Jak wyglądały Pana relacji z Tomem Cruisem, który wcielił się w rolę Jacka Reachera? Jest Pan zadowolony z efektu?

Zostawiam robienie filmów fachowcom. Byłem zawsze mile widzianym gościem na planie, Tom i inni producenci sprawiali, że zawsze czułem sie tam dobrze (mam małe role w , „Jack Reacher” i „Jack Reacher: Never Go Back” , który wchodzi na ekrany kin jesienią). Jestem bardzo zadowolony z pierwszego filmu i bardzo się cieszę na ogladanie następnego.

Pana główny bohater pochodzi z Berlina. Ma tam swoje ulubione miejsca? Co z kolei Pan lubi najbardziej w stolicy Niemiec?

Reacher urodził się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej, więc teoretycznie urodził się na amerykańskiej ziemi. Berlin to przepiękne miasto.

Pana ulubieni pisarze, również kryminałów?

Mówiąc szczerze jest ich zbyt wielu aby tu wszyskich wymienić.

Kiedy planuje Pan przyjazd do Polski?

Te decyzje należą całkowicie do mojego wydawcy. Bardzo bym chciał odwiedzić Polskę.

Przy pisaniu książek sporo Pan podróżuje po miejscach, w których osadza Pan książkę?

Nie podróżuję dla badań do książki. Ale ogólnie dużo podróżuję, I zawsze dużo podróżowałem. Kiedy piszę I potrzebuje miejsca, które wygląda w określony sposób przypominam sobie miejsce, w którym byłem przed laty I korzystam ze wspomnień.

Możemy porównać Jacka Reachera, np. do Kurta Wallandera ?

Można prównywać jak się komu podoba… albo lepiej, przeciwstawić. Reacher nie ma pracy, ani rodziny (poza bratem w pierwszych częściach), nie nosi też w sobie żalu. Jest właściwie wolny od poczucia winy.   

Wśród pisarzy ma pan kolegów, czy traktuje ich pan w kategorii rywali?

Środowisko pisarzy, a zwłaszcza pisarzy kryminałów, to wspaniała grupa utalentowanych ludzi I uważam ich wszystkich za przyjaciół.

 

Zdjęcie autora i okładki: Wydawnictwo Albatros