Joakim Zander w Polsce! Wywiad na smakksiazki.pl jeszcze przed jego przylotem do Warszawy.

Autor „Pływaka” i „Islamskiego łącznika” będzie gościł w Warszawie już za niecałe dwa tygodnie (20-21.11). Prawa do jego pierwszej książki zostały sprzedane do ponad 30 krajów. W Polsce właśnie ukazał się „Islamski łącznik”. Jeśli chcecie się spotkać z autorem, to możecie wpaść do warszawskiej księgarni Korekty 21.11 o godz. 18:30. Co ważne, zanim Joakim wyląduje w Warszawie, u mnie przeczytacie wywiad.

Joakim Zander: 

Urodził się w 1975 roku w Sztokholmie. Wychował się w małym miasteczku Söderköping, a dorastał również w Syrii i Izraelu. W młodzieńczych latach jako uczestnik programu wymiany edukacyjnej przez jakiś czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Obecnie zaś mieszka z rodziną w szwedzkim Lund.

Po odbyciu służby wojskowej w Królewskiej Szwedzkiej Marynarce Wojennej, studiował prawo na Uniwersytecie w Uppsali. Następnie uzyskał doktorat z prawa na Uniwersytecie w Maastricht. Pracował potem jako prawnik dla Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Brukseli. Jego pierwsza książka, Pływak, stała się światowym bestsellerem. W Polsce ukazała się w 2015 roku nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. Została wówczas uhonorowana tytułem „Książka Roku 2015” przyznawanym przez zespół redakcyjny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Islamski łącznik to druga opublikowana w Polsce książka tego autora.

Pływak”:

1369Damaszek, rok 1980. Kobieta ginie w wyniku eksplozji podłożonej w samochodzie bomby, która miała zlikwidować amerykańskiego szpiega, ojca jej dwumiesięcznego dziecka. Ten, by ratować niemowlę, porzuca je na schodach szwedzkiej ambasady.

Rok 2013. Doktorant Uniwersytetu w Uppsali prowadzący badania na temat udziału prywatnych firm w czasie działań zbrojnych, Mahmoud Shammosh, otrzymuje wiadomość wraz z propozycją spotkania podczas konferencji w Brukseli. Mahmoud chce wykorzystać tę sposobność jako pretekst do spotkania z byłą dziewczyną, Klarą Walldéen, która jest asystentką w Parlamencie Europejskim. Sytuacja wymyka się spod kontroli i Klara jest jedyną osobą, która może go uratować przed niebezpieczeństwem.

George Lööw, lobbysta pracujący dla dużej agencji PR, otrzymuje zlecenie zdecydowanie wykraczające poza zakres świadczonych przez niego usług. Wbrew swojej woli bierze udział w śmiertelnym pościgu przez mroźną Europę.

Wszyscy troje zostają wplątani w międzynarodową intrygę, której celem jest zdobycie posiadanych przez nich informacji i wyeliminowanie niewygodnych świadków.

Islamski łącznik”:

2130Yasmine Ajam zerwała wszelkie więzi z Bergort – przedmieściem Sztokholmu, w którym się wychowywała – i podjęła pracę w Nowym Jorku jako poszukiwaczka trendów. W Bergort pozostał jej młodszy brat Fadi, który kiedyś był dla niej całym światem.

Pewnego dnia Yasmine otrzymuje smsa, z którego wynika, że w Bergort doszło do zamieszek i aktów przemocy, na ścianach pojawiły się tajemnicze znaki, a Fadi zniknął bez śladu. Ludzie mówią, że się zradykalizował i zginął, walcząc dla Państwa Islamskiego w Syrii. Yasmine postanawia wrócić do Szwecji, żeby ustalić, co się z nim stało.

Tymczasem Klara Waldéen rozpoczyna pracę w Londynie, w instytucie zajmującym się prawami człowieka. Współpracuje ściśle z szefem instytutu, aby przygotować raport na temat skutków ewentualnej prywatyzacji władz policyjnych, który ma być przedstawiony ważnym decydentom Unii Europejskiej na konferencji w stolicy Szwecji. Kiedy któregoś dnia ginie jej komputer, Waldéen zaczyna badać sprawę, a tropy zaprowadzają ją do Sztokholmu.

Drogi Yasmin i Waldéen krzyżują się. Obie muszą stawić czoła pozbawionym skrupułów środowiskom, które w obronie swoich interesów gotowe są na wszystko…

Fot: Viktor Fleming